Home :  Stiri auto  : Harley-Davidson nu a gasit cumparator pentru Augusta ...

Stiri auto

2011-05-15

Harley-Davidson nu a gasit cumparator pentru Augusta

Constructorul american al motocicletelor Harley-Davidson nu a găsit până acum un cumpărător pentru subsidiara sa italiana MV Augusta, a declarat pentru capital.ro, directorul diviziei europene a companiei, Marc McAllister.

„Căutăm un nou proprietar pentru această marcă, însă până acum nu am purtat cu nimeni discuţii în acest sens”, a precizat reprezentantul Harley-Davidson.

Compania americană a anunţat încă de la jumătatea lunii octombrie că vrea să renunţe la marca italiană. Această veste a venit în paralel cu anunţul de închidere a mărcii Buell, din raţiuni economice.

Tranzacţie de circa o sută de milioane de dolari

Harley-Davidson a cumpărat MV Augusta în luna august 2008. Întrebat care este valoarea de piaţă a mărcii italiene, Marc McAllister a declarat că nu poate face o astfel de estimare.

În 2008, Augusta a fost cumpărată cu suma de 109 millioane de dolari. Potrivit presei internaţionale, Harley-Davidson ar urmări să obţină nu mai puţin de 125 de milioane de dolari în urma vânzării acestei companii din portofoliul său.










 11-02-2012

Reclama


  second hand  |  service-uri auto  |  dealeri auto  |  tractari  |  magazine  |  taxi  |  rent a car  |  financiar  |  legislatie  |  stiri  |  blog  |  contact 
Masini Consiliere Auto Mobilpay